Pompa Ciepła i fotowoltaika - czy to idealne połączenie dla Twojego domu?
5 min 15 godzin

O potencjale, tkwiącym w odnawialnych źródłach energii, mówi się coraz głośniej. Nic dziwnego, że coraz więcej osób stawia na takie rozwiązanie, dążąc do obniżenia rachunków za zużycie energii elektrycznej. Jak się jednak okazuje, inwestycja ta ma również wymiar ekologiczny, stanowiąc wyraz troski o środowisko naturalne. Rosnąca świadomość społeczeństwa w tym zakresie pozwala zwrócić się w kierunku rozwiązań, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. Czy połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła będzie w tym kontekście dobrym rozwiązaniem? Sprawdzamy, jakie możliwości niesie ze sobą taka integracja.

Na jakich zasadach działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem, które w swojej pracy bazuje na odnawialnych źródłach energii. Mowa tutaj nie tylko o powietrzu, ale również o gruncie czy wodzie, wykorzystywanej coraz częściej w nowoczesnych technologiach. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie niezależności od nieustannie rosnących cen węgla czy gazu, zapewniając jednocześnie wygodę i komfort użytkowania. O innych jego zaletach dowiesz się ze strony Pompy ciepła APP Energy Lublin, należącej do wiodącej na rynku firmy, oferującej montaż i serwis pomp ciepła na terenie województwa lubelskiego. Takie urządzenie będzie pracować w oparciu o wymienniki, do których przekazywane jest pobierane ciepło. Stąd trafia ono do ogrzewanych pomieszczeń, by zapewnić w nich odpowiedni komfort cieplny. 

Montaż pompy ciepła

Czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna. Jak pokazuje praktyka, montaż urządzenia w znaczący sposób przyczynia się do obniżenia rachunków, co z kolei pozwala na poczynienie oszczędności. Dzięki nowoczesnym technologiom, wykorzystywanym w pompach ciepła, pobrana energia elektryczna zwiększana jest nawet czterokrotnie. Co więcej, inwestycja w odnawialne źródła energii to również swoisty ukłon w stronę środowiska naturalnego, którego degradacja postępuje w bardzo szybkim tempie. W tym kontekście warto wiedzieć, że pompa ciepła:

  • nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji, 
  • nie produkuje popiołu, który – w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych – należy racjonalnie zagospodarować.

Dzięki temu urządzenie to wpisuje się w ekologiczne koncepcje, których popularność rośnie w bardzo szybkim tempie.

Instalacje fotowoltaiczne

Czy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest opłacalne?

Popularnym systemem, bazującym na odnawialnych źródłach energii, są również panele fotowoltaiczne, niosące ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Jeśli interesują cię instalacje paneli fotowoltaicznych w Lublinie, koniecznie odwiedź proponowaną stronę, na której znajdziesz wiele cennych informacji, związanych z taką inwestycją, a także atrakcyjną ofertę montażu fotowoltaiki. Warto podkreślić jednocześnie, że połączenie obu systemów:

  • pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii niezależnie od pory roku,
  • umożliwia chłodzenie pomieszczeń w okresie letnich upałów,
  • wpisuje się w nurt ekologiczny, chroniąc środowisko naturalne przed szkodliwymi substancjami.

Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?

Mówiąc o zaletach połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, nie można zapominać również o komforcie użytkowania. Dzięki takiej kooperacji, użytkownik zyskuje bowiem dostęp do ogrzewania, a często również i ciepłej wody, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji. Taka inwestycja pozwala również na:

    • zwiększenie wartości nieruchomości, co jest niezwykle istotne w momencie, gdy zostaje ona wystawiona na sprzedaż,
  • uzyskanie stosownego dofinansowania i ulg podatkowych,
  • uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, co stanowi szczególną wartość w dobie postępującego kryzysu energetycznego. 

Wszystko to sprawia, że połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a trend z pewnością nabierze na sile w najbliższej przyszłości.