Jeśli marzysz o komfortowym wypoczynku na działce rekreacyjnej, domek holenderski z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem. Na taki zakup decydują się jednak coraz częściej również osoby, poszukujące alternatywy dla kawalerki w budownictwie wielorodzinnym. Tym, którzy właśnie zastanawiają się nad taką inwestycją podpowiadamy, jak kupić domek holenderski i na co zwrócić uwagę, podejmując ostateczną decyzję.
Gdzie kupić domek holenderski?
To jedno z pytań, na które odpowiedź muszą znaleźć wszystkie osoby, zainteresowane komfortowym odpoczynkiem na działce, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych. Jak się bowiem okazuje, domek holenderski zakupić można w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na skorzystanie z oferty rynku wtórnego. Wiele interesujących propozycji znaleźć na stronie firmy Domki holenderskie Mobilne Domki NS: całoroczne nowe/używane, jednego z wiodących sprzedawców mobilnych domów w Polsce południowej.
Skorzystanie z ofert profesjonalnych firm wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z najważniejszych jest jednak szybki i pewny transport zakupionego domku we wskazane miejsce, co zdejmuje z kupującego obowiązek poszukiwania dodatkowych usług w tym zakresie.
Zakup domku holenderskiego – jakich formalności należy dopełnić?
Sporym atutem domków holenderskich jest z pewnością brak zawiłych formalności, które trzeba dopełnić, by móc w pełni korzystać z ich potencjału. Niemniej jednak jeszcze przed zakończeniem inwestycji, warto poznać te najważniejsze, by była ona zgodna z obowiązujmy w Polsce ustawodawstwem.
Sporo osób jeszcze przed zakupem zastanawia się, czy trzeba mieć pozwolenie na domek holenderski? Warto podkreślić, że te domki, których powierzchnia nie przekracza 35 m², nie wymagają pozwolenia na budowę. Jeśli jednak zostaną one potraktowane jako obiekt tymczasowy, ich właściciel zostanie zobowiązany do zmiany jego lokalizacji w przeciągu 180 dni od momentu usytuowania domku na działce.
Czy warto zakupić domek holenderski całoroczny?
Domki holenderskie bardzo często wykorzystywane są w krajach o znacznie cieplejszym klimacie niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Nic dziwnego, że nie posiadają one wystarczającego ocieplenia, by zapewnić mieszkańcom komfort cieplny przy niższych temperaturach.
Ci, którzy chcą jednak zamieszkiwać je także w trakcie chłodniejszych miesięcy, mogą zdecydować się na domki całoroczne. Takie obiekty charakteryzują się:
- systemem grzewczym, który uruchamiany jest w okresie niższych temperatur,
- szczelną izolacją, chroniącą wnętrza przed wychłodzeniem,
- podwójnymi szybami, ograniczającym straty ciepła.
Domki holenderskie całoroczne umożliwiają komfort codziennego funkcjonowania, niezależnie od temperatury, panującej na zewnątrz. Dzięki temu z ich możliwości można korzystać nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale również i zimą.
Nowy czy używany – jaki dom w stylu holenderskim kupić?
Komfortową codzienność mogą zapewnić zarówno nowe, jak i używane domki holenderskie. Ostateczna decyzja na ogół zdeterminowana jest kosztami inwestycji. Nic dziwnego, bo używany obiekt można zakupić już za niespełna 50 tys. zł. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę na:
- ewentualną korozję, która może postępować, generując dodatkowe koszty, związane z koniecznością przeprowadzenia remontu,
- wilgoć, widoczną na ścianach domku,
- szczelność okien i jego ocieplenie, zwłaszcza gdy przedmiotem inwestycji ma być domek całoroczny.
Cena nowych domków holenderskich waha się na ogół w granicach 100 – 200 tys. zł. Ich atutem będzie z pewnością brak dodatkowych kosztów, związanych z ewentualną konserwacją, modernizacją i naprawą obiektu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rosnąca popularność domków w stylu holenderskim sprawia, że na rynku wtórnym można znaleźć wiele interesujących propozycji, odpowiadających zróżnicowanym oczekiwaniom i potrzebom inwestorów. Podejmując ostateczną decyzję, należy wziąć pod uwagę m.in.:
- metraż domku, co uwarunkowane jest nie tylko przepisami prawnymi, ale w istotny sposób wpływa również na komfort życia mieszkańców,
- wyposażenie – domki holenderskie może bowiem cechować zarówno podstawowy, jak i podwyższony standard – z osobną łazienką z pralką, a nawet zmywarką w kuchni,
- system grzewczy i instalacje, umożliwiające sprawne podłączenie mediów.
Dobrze wybrany i wyposażony domek holenderski z pewnością posłuży wiele długich lat, zapewniając mieszkańcom komfortowy odpoczynek blisko natury i warunki, nieodbiegające znacząco od tych, znanych z mniejszych mieszkań i kawalerek w miejskich blokowiskach.