6 min 2 tygodnie

Używanych mebli bardzo często nie opłaca się przewozić do nowego miejsca zamieszkania. Z reguły bowiem nie wpisują się one w wybraną nową aranżację, a ich stan pozostawia wiele do życzenia. Co jednak zrobić z nieprzydatnymi już szafkami, kredensami, biurkami i stołami? Podpowiadamy, jak pozbyć się starych mebli w trakcie przeprowadzki!

Jak szybko pozbyć się starych mebli z domu i mieszkania?

Przeprowadzka to sporych rozmiarów wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do nowego miejsca zamieszkania nie będą przewożone meble, zwłaszcza te o dużych gabarytach. 

Odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą szybko pozbyć się ich z opuszczanego domu czy mieszkania, są oferty od przedsiębiorstw, świadczących swoje usługi w tym zakresie. Jedną z nich zobaczyć możesz na stronie mklogistyka.pl, należącej do firmy, która oferuje profesjonalne przeprowadzki – Wrocław to miasto, w którym stacjonuje. Usługa może obejmować zarówno dostarczenie pod wskazany adres nowych mebli z wybranego przez klienta sklepu, jak i wywóz starych szaf, stołów czy komód w celu poddania ich utylizacji. To szybki, a zarazem skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwych gabarytów bez szkody dla środowiska naturalnego.

Jak sprzedać używane meble?

Utylizacja starych mebli nie jest jedynym rozwiązaniem. Wiele osób decyduje się bowiem na ich sprzedaż, licząc na dodatkowe korzyści finansowe. Takie działania bardzo często podejmowane są w przypadku zmiany siedziby biur czy lokali użytkowych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wyglądają przeprowadzki biur, zajrzyj na proponowaną stronę internetową. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wywóz mebli i przetransportowanie ich do nowej siedziby. Sprzęt, który nie będzie stanowić wyposażenia, sprzedaje się często przez:

  • popularne portale ogłoszeniowe, na których należy zamieścić nie tylko cenę, ale również i dokładny opis i zdjęcia sprzedawanych przedmiotów,
  • media społecznościowe, działające na podobnych zasadach, co portale z ogłoszeniami.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku mebli, mających sporą wartość. Antyki sprzedać można na tematycznych grupach lub na targach staroci, gdzie bardzo często osiągają one wysokie ceny.

Gdzie można wyrzucić niechciane meble?

Wyrzucanie mebli to z reguły ostateczność. Na takie rozwiązanie decydują się często właściciele tych elementów wyposażenia wnętrz, których stan pozostawia już wiele do życzenia. Planując wywóz starych mebli, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług, o których przeczytać można nieco więcej pod wskazanym adresem. Jeśli jednak zdecydujesz się podjąć to wyzwanie samodzielnie, możesz:

  • zamówić kontener lub skorzystać z usług lokalnego przedsiębiorstwa komunalnego,
  • wywieźć meble do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli do tzw. PSZOK-u,
  • skorzystać ze zbiórek wielkogabarytowych, organizowanych regularnie zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. 

Bardzo często zdarza się również, że na poszczególnych osiedlach wyznaczane są miejsca składowania odpadów wielkogabarytowych, z których warto skorzystać w momencie przeprowadzki. Najgorszym rozwiązaniem będzie natomiast wyrzucenie sporych rozmiarów mebli na śmietnik, co skutkować może dotkliwą dla portfela karą finansową.

Kto może przyjąć nasze stare meble?

Kolejnym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych mebli w trakcie przeprowadzki jest ich przekazanie organizacjom charytatywnym. Dzięki temu szafki, krzesła czy stoły trafią w ręce osób, które nadadzą im drugie życie. Chętnych na tego rodzaju podarunki szukać można przez wspomniane już wcześniej serwisy społecznościowe czy portale z ogłoszeniami. 

Warto również rozeznać się w potrzebach pobliskich placówek, świadczących swoje usługi na rzecz potrzebujących. Alternatywnym rozwiązaniem będzie kolei oddanie wysłużonych mebli do firm, zajmujących się ich renowacją. 

Czy odnawianie mebli jest opłacalne?

Renowację mebli można przeprowadzić również we własnym zakresie, by następnie wykorzystać je w nowym miejscu zamieszkania. Na takie działanie powinni zdecydować się przede wszystkim posiadacze antyków oraz starych mebli z niepowtarzalnym charakterem. 

Jednym ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych sposobów w trakcie odnawiania mebli jest ich malowanie. Sporą popularnością cieszą się również okleiny, które nie tylko maskują uszkodzenia, ale również nadają starym meblom walorów estetycznych. Wiele osób decyduje się także skorzystać z pomocy tapicera, by przywrócić ulubionym kanapom, krzesłom czy fotelom utracony blask. I choć działania te wiążą się często z nieco większymi kosztami, niepowtarzalny styl i charakter odnowionych mebli zrekompensuje z pewnością poniesione straty.