3 min 3 lata

Kiedy posiadamy w domu kilka urządzenie komputerowych, może być to laptop i komputer stacjonarny, czy też będziemy chcieli podłączyć internet kablem do telewizora, wówczas z pewnością przyda nam się router, który będzie rozdzielał sygnał.

Dzięki niemu możemy kierować go do wielu różnych urządzeń, dodatkowo obecnie routery będą także emitowany sygnał WI-FI, z którym będziemy mogli łączyć się za pomocą naszego telefonu komórkowego, tabletu czy też wielu innych urządzeń, nawet lodówek.

Jak podłączyć do komputer do internetu?

Komunikacja kablowa z routerem za pomocą patchcord

Router najczęściej połączony jest z gniazdkiem w naszej ścianie, służy do tego kabel crossowy, jest to najczęściej krótki kabel, który będzie służył na do komunikacji pomiędzy routerem a urządzeniami. Oczywiście posiada on końcówkę w standardzie RJ45, w którą wyposażone są nasze laptopy, komputery czy też telewizory. W tym przypadku długość kabla może być dość znaczna, możemy przykładowo podłączyć kabel o długości 5 m, który pozwoli nam na podłączenie routera do telewizora stojącego w drugiej części pokoju. Oczywiście jest to kabel, który pozwala także na przesyłanie sygnałów elektrycznych oraz optycznych, często spotykamy go w różnych sieciach komputerowych, serwerowniach.

Oczywiście obecnie najczęściej spotykanym końcówką jest RJ45, jest to 8 stykowe złącze 8P8C, które najczęściej wykorzystuje się w sprzęcie komputerowym, ale także w telekomunikacji. Jest to tak zwana skrętka, inaczej przewód sieciowy, który posiada dwie końcówki pozwalające na łączenie różnych urządzeń. W tym przypadku często łączy się urządzenia sieciowe w topologii gwiazdy, gdzie komputery, urządzenia końcowe podłączone są do routera. Routery konfigurowane są najczęściej automatycznie, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z podłączeniem nowego urządzenia. Warto zwrócić uwagę, iż obecnie telewizory posiadają możliwość odbioru sygnału internetowego, dzięki temu będziemy mogli oglądacie takie kanały jak przykładowo HBO czy Netflix.

Może być to standardowy kabel lub też z odpowiednim oplotem, który będzie stanowił warstwę izolacyjną, pamiętajmy iż czasem kable biegną w jednej wiązce przy ścianie, co mogłoby prowadzić do pewnych zakłóceń. Oczywiście kable sieciowe czyli patchcordy możemy zakupić w każdym sklepie komputerowym czy też w internecie, dobrać odpowiednią długość do naszych potrzeb.