3 min 2 lata

Osoby które chcą otrzymać kredyt hipoteczny z pewnością powinny zwrócić uwagę, iż banki wymagają wkładu własnego, jest to kwota którą powinniśmy posiadać aby bank pozytywnie ocenił nasze możliwości finansowe.

Najczęściej wkład własny wynosi obecnie 20% wartości nieruchomości jaką chcemy kupić, pozostałe 80% otrzymujemy od banku. Oczywiście musimy wykazać, iż posiadamy odpowiednią zdolność kredytową która pozwoli nam na spłatę rat.

Zasady udzielania kredytów na nieruchomości

Jakie dokumenty potrzebne są gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny?

Bank będzie wymagał od nas przestawienia wielu dokumentów, jeżeli pracujemy na etacie pracodawca może wystawić nam dokument, który potwierdza zatrudnienie, wskazuje jaką kwotę otrzymujemy miesięcznie. Dodatkowo bank może poprosić o PIT za ubiegły rok, czy też wgląd w nasze konto bankowe. Naturalnie w przypadku kiedy prowadzimy działalność gospodarczą wówczas powinniśmy dostarczyć dokumenty z księgowości, świadczące o naszych dochodach. W ten sposób bank sprawdza czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca aby otrzymać kredyt hipoteczny. Pod uwagę brana jest ilość osób w gospodarstwie domowym, wydatki, które będziemy ponosić stale co miesiąc.

Kiedy chcemy zwiększyć nasze szanse na uzyskanie kredytu, wówczas możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny wraz z małżonkiem, dzięki temu nasze szanse z pewnością wzrosną. Dwie osoby pracujące to większa kwota, przez co rosną znacznie nasze szanse na uzyskanie kredytu. Naturalnie jest to kredyt, który może być dla nas wysokim kosztem miesięcznym, dlatego warto zastanowić się czy będzie nas stać na spłatę. Oczywiście w przypadku sprawdzenia kosztu kredytu należy uzyskać od banku informacje na temat całkowitego kosztu związanego z kredytem. Złoży się na to nie tylko oprocentowanie, ale także koszty związane z umową, przygotowaniem kredytu oraz oczywiście ubezpieczeniem.

Oczywiście kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który będzie pozwalał na zakup konkretnej nieruchomości. Może być to naturalnie mieszkanie, dom jednorodzinny, działka, na której będziemy chcieli zbudować nieruchomość. Z pewnością warto zwrócić uwagę iż bank również będzie wyceniał daną nieruchomość, sprawdzając czy dana kwota będzie odpowiednia. Dodatkowo bank może sprawdzać postępy budowy, aby upewnić się iż kwota wykorzystywana jest w odpowiedni sposób.