3 min 3 lata

Chociaż płytki ceramiczne i z gresowe wyglądają tak samo, są to dwa różne produkty.

Płytki ceramiczne produkowane są z naturalnej gliny z trwałym szkliwem i są wypiekane w celu zmniejszenia zawartości wody. Płytki gresowe wykonane są z wysoko rafinowanej i oczyszczonej gliny z dodatkiem drobno zmielonego piasku, materiał jest znacznie gęstszy niż glina w płytce ceramicznej. Ta mieszanina jest następnie prasowana i wypalana w znacznie wyższej temperaturze i przez znacznie dłuższy czas niż ceramika, aby usunąć praktycznie całą zawartość wody.

Jaka jest różnica pomiędzy płytkami ceramicznymi i gresowymi?

Jakie cechy sprawiają, że płytka gresowa jest wszechstronna?

Taka gęstość w płytce gresowej oznacza, że jest ona mniej porowata, a zatem bardziej odporna na zabrudzenia i wodę niż standardowa płytka ceramiczna. Gres jest jednym z najtwardszych dostępnych materiałów wykończeniowych, może być również stosowany na zewnątrz, ponieważ takie płytki są mrozoodporne. Płytki ceramiczne są najczęściej polecane tylko na wewnętrzne ściany i podłogi, a glazura w ogóle nie nadaje się do podłóg. Płytki gresowe można stosować prawie wszędzie, wewnątrz i na zewnątrz, w obszarach o dużym natężeniu ruchu, w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Pełna płytka gresowa nie ma glazury, a główny kolor i wzór płytki przebiega przez cały korpus. Dawniej taka płytka była produkowana do zastosowań komercyjnych i przemysłowych, miała raczej nijakie kolory, tekstury i wzory. Jednak ostatnie zmiany w technologii produkcji skutkują znacznie bardziej dekoracyjnymi płytkami gresowymi do zastosowań w domu. Płytka gresowa szkliwiona ma korpus tak samo wytrzymały jak pełny gres, a szkliwo dodatkowo zapewnia odporność na wodę.

Polerowany gres to kolejny rodzaj płytki, którą po procesie wypalania szlifuje się na powierzchni, aby nadać jej wysoki połysk. Płytki gresowe z wykończeniem lappato, czyli półpoler, możesz zakupić na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/MAXIM/7504. Ocena PEI jest doskonałym narzędziem pomagającym określić zalecaną aplikację dla płytki. Im wyższa klasa PEI, tym płytka bardziej odporna na ścieranie i nadaje się na podłogi w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Większość ceramicznych płytek podłogowych będzie miała ocenę PEI od 0 do 4, a płytki gresowe ocenę PEI od 3 do 5.