3 min 2 lata

Wzrok ludzki może zostać nadwyrężony oraz uszkodzony na wiele różnych sposobów.

Jednym z poważniejszych problemów mogących doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ludzkiego wzroku jest choroba zwana jaskrą. W jej przypadku dużą trudnością jest fakt jej bezobjawowego przebiegu przez dłuższy czas. Oznacza to, że istotną kwestią jest regularne przeprowadzanie badań okulistycznych, szczególnie przez osoby, które w swojej rodzinie posiadają pacjentów ze zdiagnozowaną jaskrą. Dzięki temu można szybko ją zdiagnozować i zastosować odpowiednie środki hamujące jej rozwój.

Jaskra i jej leczenie

Co należy wiedzieć na temat jaskry?

Jaskra jest schorzeniem powodującym przewlekłe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jest to struktura anatomiczna, która odpowiada za przekazywanie obrazu do mózgu. Podstawowym czynnikiem wpływającym korzystnie na rozwój tego schorzenia jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałek ocznych. Nie oznacza to jednak, że prawidłowe ciśnienie w oku całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia jaskry. Pojawia się ona również u osób, które nie mają problemów ze wspomnianym ciśnieniem.

Wyspecjalizowany okulista jest w stanie określić ryzyko rozwoju jaskry już podczas przeprowadzania standardowego badania okulistycznego. Przy pomocy specjalnej soczewki, lekarz dokonuje oceny dna oka. Dodatkowo przy użyciu odpowiedniego sprzętu, przeprowadzane jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badania takie mogą być przeprowadzane zarówno bez, jak i z rozszerzeniem źrenic. Poza tym, nowoczesne technologie umożliwiają zbadanie grubości nerwu wzrokowego, która jest porównywana z wartością uznawaną za normę.

Warto pamiętać, że spustoszenia spowodowane przez jaskrę są nieodwracalne. Leczenie polega więc na zatrzymaniu albo jak największym spowolnieniu postępowania tej choroby. To właśnie dlatego istotna jest regularna diagnostyka w celu odpowiednio wczesnego wykrycia tej choroby. Profesjonalni fachowcy reklamujący się hasłem okulista dla dzieci Warszawa, a także okuliści dla dorosłych, leczą jaskrę poprzez stosowanie różnych kropli, zabiegów laserowych lub zabiegów chirurgicznych.