Kominek w salonie to rozwiązanie, które posiada zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jakie argumenty wysuwa każdy z nich i o co warto zadbać, by móc cieszyć się ciepłem żywego ognia, bez troski o przykry zapach i kurz, osiadający na meblach?
Otwarty czy z wkładem – jaki kominek sprawdzi się w salonie?
Wybór odpowiedniego kominka to jeden z najważniejszych elementów, gwarantujących komfort użytkowania i ograniczający ryzyko nieprzyjemnych skutków źle podjętej decyzji. Dlatego też już na wstępie warto dowiedzieć się, które urządzenia najlepiej sprawdzą się w salonie.
Trzeba przyznać, że wybór kominka do salonu nie jest takim prostym zadaniem. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi modelami. To przede wszystkim:
- kominki otwarte, zapewniające niepowtarzalny klimat przy jednoczesnej niskiej efektywności grzewczej,
- kominki z wkładem – gwarantujące bezpieczniejsze użytkowanie, choć obarczone wyższymi kosztami inwestycyjnymi.
Niezwykle efektownym, a zarazem łatwym w montażu urządzeniem, są kominki wolnostojące, stanowiące istotny element dekoracyjny każdej aranżacji. Alternatywą będzie z kolei biokominek, który nie emituje zapachu i dymu, pozwalając jednocześnie cieszyć się blaskiem ognia w zaciszu własnego domu czy mieszkania.
Dlaczego warto posiadać kominek w salonie?
Kominki w salonie pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Przede wszystkim pozwalają one uzyskać komfort cieplny w pomieszczeniach, czemu sprzyja system dystrybucji gorącego powietrza. To doskonałe rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego i stale rosnących cen energii.
Kominki salonowe pełnią również funkcje dekoracyjne, zwłaszcza jeśli postawimy na estetyczne i trwałe obudowy z kamienia naturalnego. Dobrze dobrane obudowy kominkowe potrafią dobrze komponować się z każdą aranżacją, stanowiąc jednocześnie jej najważniejszy element. Blask ognia w salonie buduje również niepowtarzalny klimat, nadaje pomieszczeniom przytulności i charakteru. Taki kominek tworzy serce domu, stanowiąc doskonałe tło dla rodzinnych wieczorów i romantycznych spotkań tylko we dwoje.
O co należy zadbać, decydując się na kominek w salonie?
Decydując się na kominek w salonie, warto zadbać o kilka istotnych szczegółów, które pozwolą wyeliminować ewentualne uciążliwości. Przede wszystkim będzie to sprawnie działający kanał dymowy, którego zadaniem jest odprowadzanie dymu, powstającego w procesie spalania.
Już na etapie projektu należy również przewidzieć miejsce ustawienia urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie najwyższa ściana, co umożliwi osiągnięcie odpowiedniej wysokości komina, nie zaburzając przy tym zewnętrznego wyglądu domu. Warto również zainwestować w mechaniczną wentylację lub specjalne nakładki na komin, zapobiegające przedostawaniu się dymu do pomieszczeń oraz racjonalnie zaplanować miejsce składowania opału.
Jakie są wady kominków salonowych?
Jak nietrudno się domyślić, największym mankamentem kominków w salonie jest kurz, który roznosi się w trakcie podkładania drewna lub wynoszenia popiołu. Użytkownicy tego rodzaju urządzeń często narzekają również na:
- dodatkową pracę, związaną z koniecznością regularnego czyszczenie wkładu i przewodów kominowych,
- ryzyko rozprzestrzenienia się robaków, zamieszkujących w drewnie, gromadzonym na opał,
- konieczność zastosowania zabezpieczeń, które mają uchronić przed poparzeniem najmłodszych członków rodziny.
Dodatkową wadą może być również konieczność zgromadzenia opału, choć – biorąc pod uwagę kryzys energetyczny i związane z nim ceny energii – kominek staje się niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza w okresie przejściowym, jeszcze przed uruchomieniem centralnego ogrzewania.
Dodatkowe zalety kominków w salonie – o których warto wiedzieć?
Wspomnieliśmy już o najważniejszych zaletach kominków w salonie. Przede wszystkim są one źródłem ciepła, budują charakter i klimat pomieszczeń, pełniąc przy tym funkcję dekoracyjną. Warto również podkreślić, że:
- blask ognia i zapach palonego drewna rozluźnia, sprzyja wypoczynkowi i wprowadza w domu wyjątkowy, magiczny nastrój,
- zastosowanie płaszcza wodnego powala ograniczyć zużycie energii, która przeznaczana jest na podgrzewanie wody użytkowej,
- popiół z kominka doskonale poradzi sobie z niepożądanym mchem, zmniejszy poślizg na lodzie i sprawdzi się jako nawóz, odkwaszający podłoże i zmniejszający ryzyko chorób roślin.
Wszystko to sprawia, że kominki w salonach cieszą się coraz większą popularnością, a blask i ciepło ognia w zimowy wieczór rekompensuje wiele potencjalnych niedogodności.