Rzepak to roślina uprawna wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju produktów żywnościowych.
Jej uprawa wiąże się między innymi z zadbaniem o odpowiednie nawożenie gleby. Dzięki temu system korzeniowy rośliny ma dostęp do wielu składników odżywczych, które są istotne dla prawidłowego rozwoju, a to z kolei przekłada się na wysoką jakość, a także dużą ilość uzyskiwanych plonów. Warto pamiętać, że rzepak jest narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników. Do tego grona zaliczają się między innymi różnego rodzaju szkodliwe owady. Jednym z nich jest słodyszek rzepakowy.
Co warto wiedzieć o słodyszku?
Wspomniany wyżej słodyszek rzepakowy to mały chrząszcz o długości do około 2,7 mm. Jego występowanie w Polsce jest niestety bardzo częste i powoduje całkiem spore szkody na plantacjach rzepaku i innych roślin. Głównym pożywieniem tego owada stanowią pąki oraz pyłki kwiatów rzepaku. W efekcie takiej szkodliwej działalności, pąki które zostały uszkodzone ulegają uschnięciu i po prostu opadają. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko mające negatywny wpływ na jakość i wielkość plonów.
Zaniedbanie uprawy pod kątem ochrony przed słodyszkiem może doprowadzić nawet do utraty 75% plonów. W związku z tym na polach dotkniętych takim problemem stosowane są preparaty fosforoganiczne, które skutecznie pomagają w walce z tymi szkodnikami jeszcze przed fazą kwitnienia rośliny. Oczywiście kluczowa jest regularna obserwacja roślin na plantacji i efektywne reagowanie na pojawienie się wszelkiego rodzaju problemów. Szybsza reakcja zapewnia wysoką skuteczność ochrony roślin.
Wiele informacji na temat ochrony rzepaku przed różnymi niekorzystnymi czynnikami, w tym również przed słodyszkiem, można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://miedzymiedzami.com/artykul/czy-ochrona-rzepaku-moze-byc-bardziej-oplacalna. Poza tym warto odwiedzać inne serwisy i blogi o tematyce ochrony pól uprawnych. Dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie porad doświadczonych sprzedawców ze sklepów rolniczych.