6 min 4 miesiące

Kryzys energetyczny i rosnące ceny energii sprawiają, że zainteresowanie pompami ciepła nieustannie rośnie. Nic dziwnego, bowiem ich wykorzystanie sprzyja działaniom prośrodowiskowym, ale również pozwala na poczynienie oszczędności w domowym budżecie. Ile kosztuje pompa ciepła i którą ofertę montażu warto wybrać, by cieszyć się z efektów współpracy? Jeśli właśnie stoisz przed taką decyzją, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Ile trzeba zainwestować w nowoczesne pompy ciepła?

Zakup nowoczesnej pompy ciepła nie jest tanią inwestycją. Warto jednak zdać sobie sprawę z jej długofalowych korzyści, które przełożą się na spore oszczędności w domowym budżecie. Współcześnie najpopularniejszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, wykorzystujące w swojej pracy powietrze atmosferyczne. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń:

  • pompę ciepła typu monoblok – składającą się wyłącznie z jednego modułu, montowanego na zewnątrz budynku lub też w jego wnętrzu,
  • pompę ciepła typu split – z częścią zewnętrzną, pozyskującą energię z otoczenia i częścią wewnętrzną, przekazującą ogrzane powietrze do instalacji grzewczej.

Ceny nowoczesnej pompy typu monoblok wahają się w granicach od 18 tys. zł do nawet 29 tys. zł i uzależnione są od mocy urządzenia. W przypadku pomp ciepła typu split należy wziąć pod uwagę również wydajność grzewczą. Na taką inwestycję trzeba przeznaczyć od 19 tys. do 26 tys. zł.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Na koszt montażu instalacji grzewczej z pompą ciepła składa się wiele różnorodnych czynników. Będzie to z pewnością cena urządzenia, ale również i klasa energetyczna budynku, lokalizacja inwestycji, zamontowane już ogrzewanie, rodzaj pompy ciepła i jej moc grzewcza, a pośrednio również potrzeby domowników. 

Niezwykle istotny jest też odpowiedni dobór pompy. Jest to związane ze spadkiem sprawności urządzenia w okresie zimowym, co przekłada się na wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeszcze całkiem niedawno koszty inwestycyjne przekraczały możliwości finansowe wielu inwestorów. Popularność takiego rozwiązania spowodowała jednak wzrost konkurencyjności cen. Współcześnie uznaje się, że wartość inwestycji nie powinna być wyższa, niż 45 tys. zł w mniejszych budynkach oraz 50 tys. zł w domach o większej powierzchni.

Tani montaż pompy ciepła – z której oferty warto skorzystać?

Aby móc cieszyć się efektywnej pracy pompy ciepła, warto wybrać rzetelną firmę, zajmującą się profesjonalnym montażem urządzeń. Jednym z najważniejszych czynników, warunkujących ostateczną decyzję, będzie z pewnością obszar jej działalności. Dla tych, którzy mieszkają w Kielcach lub okolicach, przygotowaliśmy ranking najlepszych firm, oferujących tani montaż pomp ciepła.

1. Fotowoltaika, pompy ciepła Kielce APP Energy

Wybierając firmę APP Energy, można liczyć nie tylko na pełen profesjonalizm działań, ale również na szybkie uzyskanie projektu i wyceny. Opracowywane są one na podstawie analiz inżynierskich budynku, co sprawia, że zastosowane rozwiązania są w pełni dostosowane do konkretnej inwestycji. Klienci, którzy mieli już okazję skorzystać z usług firmy, doceniają również jej terminowość, fachowe doradztwo oraz troskę o najmniejsze detale, przekładającą się nie tylko na sprawny montaż pomp ciepła, ale również efektywne działanie urządzenia.

Pompy ciepła Kielce APP Energy
Bohaterów Warszawy 6/7g, 
25-394 Kielce
Tel.: 603 243 885

2. TanieGrzanie.eu | Pompy Ciepła | Fotowoltaika

Firma TanieGrzenie.eu posiada w swojej ofercie kompleksowe usługi, obejmujące swoim zasięgiem nie tylko profesjonalny montaż pomp ciepła, ale również i darmową wycenę inwestycji. Wśród jej największych atutów, wymieniane są przede wszystkim szczegółowe pomiary, fachowe wskazówki, związane ze sterowaniem urządzeniem oraz wykonywanie skomplikowanych zleceń, których nie podejmuje się konkurencja. A wszystko to w trosce o komfort i wygodę inwestorów, którzy zdecydowali się zaufać bogatej wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu pracowników firmy.

TanieGrzanie.eu
Łanowa 134,
25-147 Kielce
Tel:. 506 647 318

3. Ekomaks – Instalacje z pompami ciepła

Ekomaks to gwarancja w pełni profesjonalnej obsługi, połączonej z fachowym doradztwem w zakresie doboru optymalnych rozwiązań oraz ich dopasowania do potrzeb konkretnej inwestycji. Oferta firmy obejmuje m.in. zaprojektowanie instalacji i wprawny montaż pomp ciepła, ale także pomoc w pozyskaniu dofinansowań oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń. Co ważne, w zakres usług Ekomaks wchodzi również przygotowanie dokumentacji geologicznej, połączone z wykonaniem odwiertów na potrzeby montażu gruntowych pomp ciepła.

Ekomaks
Powstania Styczniowego 18,
25-332 Kielce
Tel.: 41 369 20 01

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Mogłoby się wydawać, że koszty inwestycyjne, związane z zakupem i montażem pompy ciepła są bardzo wysokie. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Jak bowiem pokazuje praktyka, zwracają się one w pełni po upływie ok. 8 lat. Co więcej, taka inwestycja niesie ze sobą mnóstwo dodatkowych korzyści. Wśród nich należy wymienić m.in. obniżenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, niskie koszty eksploatacyjne, intuicyjną obsługą, a także możliwość wykorzystania funkcji chłodzenia dla uzyskania komfortu cieplnego w okresie letnich upałów.