3 min 3 lata

Dobór odpowiedniego rodzaju podłogi do swojego domu to nie lada zagwozdka.

Wielu konsumentów nie wyobraża sobie życia bez drewnianych i ciepłych podłóg – takich jak panele lub parkiet – natomiast są i tacy, którzy są zwolennikami płytek ceramicznych. Jak się okazuje, taki rodzaj podłogi nie musi oznaczać tego, że stykając się z nim bosą stopą odczujemy zimno. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą sympatykom płytkowych podłóg czuć ciepło pod stopami. Jednym z nich jest zastosowanie maty grzewczej.

Czym jest mata grzewcza?

Mata grzewcza pod płytki to nic innego, jak sposób na ogrzewanie podłogowe. Mata wygląda następująco: jest to cienka siatka – czasem pokrywająca płaską powierzchnię maty – na której znajdują się też elektryczne przewody grzewcze. Do maty grzejnej dołączany jest także specjalny programator, który pozwala ustalić moc grzania. Warto wiedzieć, że jest ona na tyle cienka, że jej obecność jedynie minimalnie podnosi poziom podłogi.

Jak zamontować matę grzewczą?

Montaż maty grzejnej pod podłogę nie jest wyjątkowo trudny, natomiast należy wiedzieć, że samo podłączenie jej do instalacji elektrycznej wymaga już obecności fachowca.

Aby przystąpić do montażu, w pierwszej kolejności należy oczyścić i zagruntować podłogę. Następnie trzeba wykuć w podłodze niewielki przesmyk, którym poprowadzona zostanie rurka instalacyjna. Kolejny krok polega już na położeniu maty na podłogę. Na jednej stronie siatki znajduje się klej, który zapewni przyczepność. Po nałożeniu maty warto pokryć ją warstwą masy samopoziomującej, aby przykryć kabel grzewczy, a następnie można już przejść do etapu kładzenia płytek ceramicznych.

Czy warto zdecydować się na matę grzewczą pod płytki?

Jakie są zalety maty grzewczej pod płytki?

Jak wiadomo, mata grzejna pod płytki sprawia, że wnętrze naszego mieszkania może być skutecznie ocieplone. Dzięki niej obecność dodatkowych grzejników może okazać się zbędna. Zatem mata sprawia, że nie tylko jest nam miło w stopy, ale także zyskujemy dodatkowe źródło ogrzewania. Mało tego, mata grzewcza pozwala na lepszą kontrolę temperatury w mieszkaniu. Wystarczy jedynie ustawić odpowiadające nam parametry.

Jaka moc maty grzewczej jest odpowiednia?

Otóż przyjmuje się, że mata o mocy około 100W/m2 pozwala na dostateczne dogrzanie mieszkania, natomiast nie zawsze może być wystarczająca. Dlatego dobrze jest, gdy mata o takich parametrach jest jednym z elementów systemu grzewczego. Natomiast mata o mocy 200W/m2 może już pełnić funkcję samodzielnego źródła ogrzewania w domu.