6 min 2 lata

Osoby, które chcą wynająć mieszkanie, coraz częściej mogą znaleźć oferty związane z wynajmem mikroapartamentów, są to bardzo dobrze urządzone małe mieszkania o wielkości 20 czy też 25 m2.

W tym przypadku możemy liczyć na nieco niższe koszty niż w przypadku mieszkania dwupokojowego, o wielkości 35 czy też 40 m2. Wiele atrakcyjnych mikroapartamentów znajdziemy w dużych miastach, często znajdują się one w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Jest to dobry pomysł na oszczędność, ponieważ opłaty, koszty eksploatacji w przypadku mikroapartamentu będą niższe ze względu na mniejszy metraż lokalu.

Czym jest mikrokawalerka?

Mikroapartamenty będą posiadały najczęściej aneks kuchenny połączony z salonem, łazienkę, przedpokój. Oczywiście obecnie dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Będą to przykładowo składane meble, sofy z funkcją spania, funkcjonalne półki czy też szuflady. Często w mieszkaniach korzystamy z mebli, które są niefunkcjonalne, zajmują dużo miejsca, natomiast przestrzeń jest słabo wykorzystana. Dlatego mikrokawalerka nie musi być ciasna, jeżeli odpowiednio ją urządzimy. Jednym z pomysłów będzie wykorzystanie łóżka, które będzie posiadało także inne funkcjonalności. Możemy pod nim umieścić przykładowo szuflady, zastosować wiele różnych rozwiązań, które pozwolą oszczędzać miejsce.

Mikroapartamenty będą to więc małe mieszkania, które będą bardzo dobrze urządzone, zastosowane zostaną wysokiej jakości meble, znajdziemy tu bardzo dobrze urządzoną łazienkę, funkcjonalne wnętrza. Mikroapartament możemy wynająć wraz z całym umeblowaniem oraz wyposażeniem.

Z mikroapartamentów mogą skorzystać przykładowo studenci, którzy poszukują taniego mieszkania na wynajem, wówczas mogą liczyć się z nieco mniejszymi opłatami. Często rata kredytu hipotecznego związana z zakupem mikroapartamentu będzie podobna do kwoty, jaką zapłacimy za wynajem mieszkania dwupokojowego. Warto pamiętać, iż ceny nieruchomości stale rosną, zatem w przypadku mieszkania dla studenta możemy odsprzedać je po zakończeniu nauki, często z dużym zyskiem.

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych może być bardzo dobrym pomysłem, możemy bowiem zarabiać na wynajmie oczekując na zwyżkę cen. Oczywiście należy wybrać lokal w dużym mieście, w centrum, gdzie znajduje się duża liczba uczelni i firm, gdzie z pewnością nie będziemy mieli problemu z wynajęciem w dobrej cenie.

Inwestycja w mikrokawalerkę do doskonała alternatywa dla lokaty w banku

Inwestowanie w mikroapartamenty

Małych mieszkań do wynajęcia poszukują często osoby, które przyjeżdżają do miasta w celu realizacji różnych zleceń, kontraktów. Często są to specjaliści, którzy dobrze zarabiają, poszukują lokali w wysokim standardzie, zatem mikroapartament będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. W tym przypadku możemy liczyć na wynajem przykładowo na trzy miesiące czy też na pół roku. Pamiętajmy, iż wynajem krótkoterminowy przyniesie nam większy zysk niż wynajem na okres kilku lat. Obecnie nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem chętnych na wynajęcie mieszkania, możemy skorzystać z internetu, różnych serwisów ogłoszeniowych, które z pewnością pozwolą szybko wynająć lokal.

Mikrokawalerki kupowane są także przez firmy, które poszukują dodatkowej przestrzeni dla swoich pracowników, kontrahentów którzy przyjeżdżają do siedziby firmy. W tym przypadku mikroapartament będzie lepszym rozwiązaniem niż wynajęcie pokoju hotelowego. Dodatkowe miejsce, w którym możemy pracować, będzie z pewnością zaletą zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa.

Mikroapartament na inwestycje możemy zakupić za gotówkę, skorzystać z kredytu hipotecznego. Oczywiście możemy kupić konkretny lokal lub też udziały w budynku. W przypadku kiedy chcielibyśmy zainwestować w kamienicę, jednak okazałoby się, iż zakup jest dość kosztowny, wówczas możemy zdecydować się na zakup w formie udziału ze wskazaniem na lokal. W tym przypadku kupujemy udział w nieruchomości oraz w gruncie, na którym stoi nieruchomość. Następnie współwłaściciele całej nieruchomości podpisują umowę wskazującą, które lokale będą w gestii każdego ze współwłaścicieli.

Tego typu forma inwestowania może być bardzo dobrym pomysłem, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki w celu nabycia całego budynku. Możemy wówczas zakupić przykładowo połowę czy też 25% udziału w budynku wraz ze wspólnikami. Jeżeli planujemy inwestycje na przykładowo 3 czy 5 lat, z pewnością może być to dobry pomysł, aby zainwestować w atrakcyjną nieruchomość o dużej wartości.

Obecnie wynajmowanie mieszkań, a także mikroapartamentów, jest dużo łatwiejsze dzięki stronom internetowym, możemy skorzystać z serwisów ogłoszeniowych, mediów społecznościowych, a także stron, które specjalizują się w wynajmie, przykładowo Airbnb. Dobrym pomysłem na inwestycje będzie zakup mikroapartamentu w mieście, gdzie koszty utrzymania mieszkań są wysokie, tam gdzie wiele osób poszukuje małego mieszkania do wynajęcia w atrakcyjnej cenie.