3 min 3 lata

Ci, którzy są znudzeni lub rozczarowaniu tradycyjnymi grzejnikowymi lub ściennymi formami ogrzewania, mogą zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.

Taki system grzewczy jest coraz bardziej popularny i w tzw. nowym budownictwie uchodzi już jako standard. Jak się okazuje, ciepło z podłogi jest przyjemne i aby się nim cieszyć nie trzeba wykonywać skomplikowanych operacji montażowych. W tym artykule opiszemy wszystko, co najważniejsze o ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze informacje

Bez wątpienia ogrzewanie podłogowe jest elementem, który znacznie zwiększa komfort danego domu lub mieszkania. Efekt ciepła odczuwanego tuż pod stopami jest przecież bardzo przyjemny. Dlatego taki system ogrzewania najlepiej zainstalować w pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. Salon, pokój, sypialnia lub łazienka to najlepsze przestrzenie do ogrzewania podłogowego.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem podłogowym jest to, że ciepło wychodzące z podłogi lepiej cyrkuluje po całym pomieszczeniu. Innymi słowy, wnętrze ogrzewane jest równomiernie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe czy wodne?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy jeszcze wybrać sposób grzania. Możliwości są dwie – ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Który wariant jest lepszy?

Podłogówka wodna oparta jest na podobnym systemie, jak tradycyjne kaloryfery żeberkowe. W takich instalacjach ciepło pochodzi z wody przepuszczonej przez system centralnego ogrzewania, kolektory słoneczne lub pompy ciepła.

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne to nic innego jak tzw. maty grzewcze podłączane do sieci przez kabel elektryczny.

Porównując te dwa sposoby, można spostrzec, że podłogówka wodna jest bardziej kosztowna. Zakup wszystkich potrzebnych materiałów, jak i tzw. robocizna wymagają większych kosztów niż ogrzewanie podłogowe elektryczne. Z kolei koszty eksploatacji wyższe mogą być w przypadku elektryczne ogrzewania, choć to jest znacznie bardziej efektywnie.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Poza tym, że elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawia, że ciepło rozchodzi się po wnętrzu równomiernie, to należy zwrócić też uwagę na jego uniwersalność. Specjalne maty grzewcze można umieścić właściwie w każdej przestrzeni. Co więcej, ich montaż nie wymaga zaawansowanych prac remontowych.

Ponadto, taki system grzewczy, jako że jest ukryty pod podłogą, nie narusza aranżacji danego wnętrza. Mało tego, nie on zajmuje miejsca.