4 min 1 rok

Gdy szukasz nowego mieszkania, wiele warunków pewnie bierzesz pod uwagę. Liczba pokoi, metraż, lokalizacja – pewnie każdy od tego zaczyna. Aha, no i jeszcze budżet – przed przystąpieniem do poszukiwań mieszkania warto ustalić maksymalny budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup nieruchomości. 

Warto zwrócić uwagę na lokalizację mieszkania, w tym na dostępność do sklepów, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, centrów handlowych. Przecież z tych wszystkich rzeczy będziesz korzystać praktycznie każdego dnia. 

Masz samochód? Pamiętaj o miejscach parkingowych albo o jakimś komercyjnym parkingu w okolicy. 

Warto zapytać o sąsiadów, aby poznać atmosferę w budynku i w okolicy. I tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii, o której wiele osób zapomina.

Kto zarządza budynkiem

 

Wygodne mieszkanie to nie tylko te dwa czy trzy pokoje, które kupujemy. Liczy się cały budynek. Czy jest zadbany, czy jest ocieplony, czy posesja jest posprzątana. To wszystko wpływa przecież na komfort życia.

Dlatego zwróć szczególną uwagę na to, kto jest zarządcą nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej. W Łodzi, w Warszawie, w Krakowie czy w każdym innym mieście jest wiele firm, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami.

Jak w przypadku wszystkich usług – jedne są lepiej świadczone, inne gorzej. Kluczem jest więc znalezienie takiej nieruchomości, o którą dba prawdziwy fachowiec, prawdziwy gospodarz.

Co zależy od administratora

Skuteczny zarządca dba o wiele rzeczy – od pobierania czynszu, poprzez zapewnienie firm do sprzątania czy konserwacji, aż po przeglądy technologiczne budynku. Zarządca jest w i prawnikiem wspólnoty mieszkaniowej, i jej księgowym, i inżynierem. 

Można powiedzieć, że to człowiek-orkiestra. 

 

Zadania obejmują szeroki zakres obowiązków, w zależności od umowy między zarządcą a właścicielami nieruchomości, czyli wspólnotą. Najczęściej na te obowiązki składają się: obsługa najemców/mieszkańców, konserwacja nieruchomości, zarządzanie finansami czy reprezentowanie właścicieli.

 

Jeśli chcesz więc mieszkać wygodnie, nie koncentruj się tylko na samym mieszkaniu, ani na okolicy, gdzie znajduje się budynek. Zwróć dużą uwagę na to, jak prezentuje się cała nieruchomości i jej najbliższe otoczenie.

 

Czy klatki schodowe są czyste i schludne? Czy chodniki są zamiecione? Co sąsiedzi mówią o zarządcy? Czy regularnie odbywają się zebrania wspólnoty? Czy informacje o opłatach są przekazywane rzetelnie?

 

Sprawny zarządca nieruchomości to skarb dla wspólnoty mieszkaniowej, dlatego lepiej wybierz takie miejsce, którym gospodaruje ktoś skuteczny i odpowiedzialny. W przeciwnym razie możesz trafić do miejsca, gdzie każdego dnia denerwować cię będzie milion różnych spraw.