Korniki to znane w Polsce owady, które są szkodnikami żerującymi najczęściej na drzewach iglastych oraz krzewach.
Czasami zdarzają się sytuacje, w których korniki żerują na korzeniach i łodygach. Odmian tych owadów jest bardzo dużo, a każda z nich ma swoje ulubione drzewo, a nawet jego konkretną strefę. Oczywiście w wyniku działalności korników drzewa obumierają. Okazuje się, że takie szkodniki mogą pojawić się nie tylko w środowisku naturalnym w lesie, ale również w drewnianych meblach, elementach tarasów, itp.
Co warto wiedzieć o popularnych metodach walki z kornikami?
W przypadku ataku korników należy zastosować odpowiednio dopasowaną metodę walki z tymi szkodnikami. Dobrym pomysłem jest profesjonalna impregnacja drewna polegająca na natryskiwaniu, nawiercaniu i nastrzykiwaniu, a czasami malowaniu elementów drewnianych z wykorzystaniem specjalnych preparatów pod dużym albo niskim ciśnieniem. W ten sposób można zwalczać istniejące szkodniki oraz chronić drewno przed pojawieniem się nowych.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z kornikami jest tak zwana fumigacja. Sposób ten polega na dokładnym uszczelnieniu przedmiotu dotkniętego atakiem. Następnie obszar ten zostaje zagazowany fosforowodorem PH3. W czasie stosowania tej metody przeprowadza się pomiary kontrolne stężenia gazu, którego wartość jest zwiększana w razie potrzeby. Oprócz tego w ramach fumigacji przeprowadza się odwietrzanie i ozonowanie przedmiotu zaatakowanego przez korniki. Sposób ten jest stosowany przez wiele profesjonalnych firm zajmujących się zwalczaniem korników.
Innym skutecznym sposobem na szkodliwe korniki jest specjalistyczna aparatura Veloxy. Ta metoda stosowana jest głównie w przypadku przedmiotów, takich jak na przykład obrazy, drzwi, ołtarze, rzeźby, meble, itp. Są one uszczelniane w gazoszczelnych opakowaniach foliowych, które wypierają tlen. Następnie jest on zastępowany azotem. Dzięki temu można pozbyć się korników bez ryzyka zwiększenia wilgoci lub dojścia do reakcji chemicznej między gazem, a gazowanymi przedmiotami.