4 min 1 rok

Schody wewnętrzne to obowiązkowy element wyposażenia każdego budynku wyższego niż parterowy. Wykonywane są z różnych materiałów, przyjmują różne rozmiary i kształty. Wiele zależy tutaj od wielkości budynku, układu pomieszczeń, od tego, czy schody wykonuje się w nowym domu, czy też budynku modernizowanym, a także od wizji i potrzeb samych inwestorów. Możliwości jest wiele i trudno wskazać najlepszą.

Jakie powinny być schody do domu?

Zanim przejdziemy do omówienia podstawowych rodzajów schodów wewnętrznych, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czym powinny charakteryzować się dobre schody do domu.

Podstawowym zadaniem schodów jest umożliwienie sprawnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami budynku. Nie będzie to możliwe, jeśli konstrukcja zostanie wykonana w sposób nieprzemyślany i niestaranny. Schody mają być przede wszystkim stabilne, bezpieczne i wygodne, a więc nie powinny być zbyt strome, zbyt wąskie ani śliskie. Konieczne jest wzmocnienie konstrukcji w taki sposób, by osoba korzystająca ze schodów nie odczuwała żadnych drgań, nie miała wrażenia, że stopnie uginają się pod jej ciężarem, a balustrada nie stanowi wystarczającej ochrony przed wypadnięciem.

Schody wewnętrzne pełnią funkcję użytkową, ale jednocześnie są istotnym elementem dekoracyjnym budynku mieszkalnego. Ze względu na wymiary konstrukcji, próby ukrycia schodów zazwyczaj nie są podejmowane. Przeciwnie – dąży się do wyeksponowania cech charakterystycznych danego modelu. Czasem może to być lekkość konstrukcji, czasem niebanalny kształt stopni, innym razem piękne słoje drewna. Pewne jest to, że schody wewnętrzne muszą być wykonane z ogromną starannością i troską o detale. Tylko wtedy w sposób znaczący podnoszą estetykę wnętrza, w którym się znajdują.

Schody drewniane czy betonowe?

Jeśli chodzi o rodzaje schodów wewnętrznych, podziału można dokonać m.in. ze względu na surowiec wykorzystany podczas produkcji. Schody wykonuje się z drewna, metalu lub betonu, niekiedy wykorzystuje się również wzmocnione tworzywo sztuczne albo szkło. Schody w budynkach mieszkalnych zazwyczaj wykonane są z żelbetonu lub drewna. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli schody mają mieć niestandardowy układ i wymiary, zdecydowanie lepiej sprawdzi się drewno. Poza tym schody drewniane są ciepłe i piękne – nie wymagają obkładania dodatkowymi materiałami dekoracyjnymi, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji betonowych.

Schody młynarskie, kręcone czy modułowe?

Schody wewnętrzne dzielimy ze względu na typ konstrukcji i kierunek biegu. W wielu budynkach piętrowych spotykamy schody dwubiegowe ze spocznikiem, ale nie jest to jedyne i zawsze najlepsze rozwiązanie. W mniejszych pomieszczeniach świetnie prezentują się schody młynarskie, które mają prostą, klasyczną formę. Jeśli jednak pomieszczenie ma niewielką powierzchnię, ale jest wysokie, lepiej postawić na schody kręcone albo schody modułowe. Są to produkty dostępne niemal od ręki, wyróżniające się lekkością konstrukcji i uniwersalnością zastosowań. Zachętę do zakupu stanowi również atrakcyjna cena oraz łatwy montaż.