3 min 2 lata

Według przepisów wprowadzonych przez parlament europejski 21 października 2009 roku w firmach, które prowadzą działalność logistyczną, prowadzą przewóz towarów oraz osób na terenie Unii Europejskiej, powinny być zatrudnione osoby, które posiadają odpowiednie kompetencje.

W tym przypadku jest to certyfikat kompetencji zawodowych, które określa iż dana osoba posiada wiedzę na temat prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego. Certyfikat można uzyskać po zdaniu egzaminu państwowego, jest to obecnie wymagany dokument w każdej firmie, która zajmuje się przewozem towarów za pomocą samochodów ciężarowych.

Kiedy wymagany jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych

Egzamin można zdać w wielu miastach, przykładowo w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, czy też w Poznaniu. Przeprowadzane są przez komisje egzaminacyjne, które działają przy Instytucie Transportu Samochodowego. Egzamin przewiduje testy oraz część pisemną, kiedy zdający musi wykazać się odpowiednią wiedzą z zakresu przepisów obowiązujących w transporcie na terenie krajów Unii Europejskiej. Przykładowo jest to czas pracy kierowców, należy pamiętać iż kierowca może pracować od 9 do 10 godzin na dobę, lub maksymalnie 56 godzin w tygodniu. Osoby, które zajmują stanowiska kierownicze w firmach logistycznych powinny zatem monitorować czas pracy kierowców, dbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów oraz dostosowywać się do obowiązujących przepisów.

W firmie powinna być wyznaczona przynajmniej jedna osoba, która posiada certyfikat, nie musi być to właściciel, może być to osoba na stanowisku menadżera. Oczywiście certyfikat nie jest wymagany w przypadku jeżeli prowadzimy transport samochodami dostawczymi poniżej 3,5 tony, lub też przewozimy mniej niż 9 osób. Obecnie firmy, które nie zatrudniają osoby z certyfikatem, mogą zatrudnić osobę, która go posiada na zasadzie użyczenia. W tym przypadku jest to zgodne z prawem, osoba posiadająca certyfikat może być zatrudniona na część etatu, będzie zatrudniona na stanowisku kierowniczym, wówczas wszystko będzie zgodnie z prawem.

Obecnie możemy oczywiście przeszkolić pracownika, aby uzyskał certyfikat kompetencji zawodowych użyczenie natomiast może być dobrym pomysłem w przypadku, jeżeli potrzebujemy osoby z tego rodzaju kompetencjami od razu. Obecnie możemy skorzystać z wielu szkoleń, które ułatwiają zdanie egzaminu, dzięki temu osoba wyznaczona w naszej firmie będzie mogła szybko podejść do egzaminu, uzyskać certyfikat pozwalający na prowadzenie firmy w branży logistycznej.