Pompy ciepła to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w polskich domach. Nic w tym dziwnego, bowiem, decydując się na połączenie pompy z fotowoltaiką otrzymujemy samowystarczalny system, który jest w stanie pokryć potrzeby mieszkańców na ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie, energię elektryczną, a nawet chłodzenie. Niestety, ten w zamyśle idealny system może sprawiać pewne kłopoty w działaniu w przypadku nieprawidłowego projektowania, montażu oraz eksploatacji. Jakie błędy dotyczące pomp ciepła spotykamy najczęściej? Jak ich unikać?
Jakie rodzaje błędów dotyczących pomp ciepła spotykamy najczęściej?
Pompa ciepła to zaawansowany technologicznie system, którego zaprojektowanie oraz montaż wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu niemożliwe jest samodzielne poprawne zainstalowanie pompy ciepła. Zadanie to oraz regularny przegląd urządzenia należy powierzyć firmom, takim jak serwis pomp ciepła – SEVRO oferującym najwyższą jakość usług oraz wiedzę z zakresu najnowszych technologii grzewczych.
Dobór podwykonawcy jest tutaj klucz, bowiem pozbawiona doświadczenia i fachowej wiedzy firma może nam przysporzyć nie lada kłopotów w dalszym użytkowaniu pompy ciepła. Powierzenie wszelkich prac związanych z systemem pseudospecjalistom może skończyć się szeregiem błędów projektowych, montażowych oraz związanych z doborem jednostki.
Najczęstsze błędy powstałe przy projektowaniu systemu
Pierwszym z etapów powstawania instalacji, który rzutuje na dalszą pracę pompy jest projektowanie. To właśnie w tym momencie może nastąpić zły dobór urządzenia lub górnego, czy też dolnego źródła. Dosyć częstym błędem jest również złe oszacowanie zapotrzebowania cieplnego budynku, które prowadzi do niedowymiarowania bądź przewymiarowania urządzenia, a co za tym idzie dalszych problemach w eksploatacji pompy.
Nieprawidłowy dobór urządzenia
Niedowymiarowanie pompy ciepła, a co za tym idzie zakup nieodpowiedniej jednostki powoduje, że w okresach szczególnego zapotrzebowania na ciepło budynek będzie zwyczajnie niedogrzany. W ten sposób pompa nie będzie działać efektywnie, a jej użytkownik będzie zmuszony korzystać z innych źródeł ciepła. Wszystko to prowadzi do zwiększenia kosztów eksploatacji i ogrzewania budynku, a sama inwestycja w pompę ciepła przestanie się zwracać.
Z kolei przewymiarowanie i zakup drogiego urządzenia sprawi, że początkowa inwestycja w bardziej zaawansowaną jednostkę będzie bezsensowna, a moc urządzenia nie zostanie wykorzystana w pełni. Oczywiście w tym przypadku dom zostanie odpowiednio ogrzany, jednak gdy temperatura na zewnątrz urośnie, może dojść do przekroczenia zakresu regulacji mocy sprężarki i problemów z pracą pompy.
Niepoprawne zaprojektowanie zabezpieczeń
Kolejnym problemem wynikającym z niepoprawnie przeprowadzonego etapu projektowania pompy jest brak odpowiednich zabezpieczeń przeciw niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku częstych burz, które mogą powodować problemy z czujnikiem zaniku fazy lub awarie sterowników i transformatorów.
Źle zaprojektowane źródło górne lub dolne
Górnym źródłem ciepła pompy jest instalacja grzewcza, która jest tożsama z potrzebami cieplnymi użytkowników. Oznacza to, że błędy w jego projektowaniu wpływają bezpośrednio na odczucia temperatury w trakcie eksploatacji pompy ciepła. Dla przykładu nieodpowiedni dobór zasobnika c.w.u. o np. zbyt małej powierzchni odbioru ciepła spowoduje zbyt niską temperaturę ciepłej wody użytkowej.
Z kolei, jeśli chodzi o dolne źródło ciepła może dojść do przewymiarowania lub niedowymiarowania. Przewymiarowanie dolnego źródła w gruntowej pompie ciepła zwiększy koszty inwestycji oraz istotnie wydłuży czas jej zwrotu. Dużo poważniejszym problemem może być jednak niedowymiarowanie wymiennika gruntowego, który nie będzie w stanie odebrać od gruntu wystarczającej ilości ciepła, co może prowadzić do niedogrzania budynku i ciągłych awarii urządzenia.