5 min 2 lata

Remont mieszkania to wieloetapowy proces, wymagający stosownych przygotowań. Dzięki planowi działania opracowanemu w najdrobniejszych szczegółach możliwe stanie się uniknięcie chaosu i zamieszania oraz popełnienia istotnych błędów, które rzutować będą na ostateczne efekty przedsięwzięcia. W jaki sposób zaplanować remont mieszkania i od czego rozpocząć taką inwestycję? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla tych, którzy dopiero rozpoczynają to niełatwe wyzwanie.

Od czego rozpocząć remont mieszkania?

Remont mieszkania może obejmować wiele czynności. Na ogół będzie to malowanie ścian, ułożenie nowej glazury czy wymiana ceramiki w łazience. Niezależnie od tego, jaki zakres będą obejmować nasze prace, należy wyszczególnić je dokładnie w planie działania.

Ważny będzie również podział na prace remontowe, mające na celu jedynie odświeżenie poszczególnych elementów, jak i te, które przyniosą diametralne zmiany w danym obszarze. Dzięki temu wyeliminowane zostanie ryzyko zniszczenia tego, co zostało już w pełni ukończone.

Zdecydowanie najwięcej czasu wymagają poprawki w zakresie instalacji elektrycznej, cyklinowanie podłóg, likwidacja lub przesunięcie ścianek działowych czy prace glazurnicze. To właśnie takie zadania powinny zostać umieszczone na początku harmonogramu. Późniejsze pozycje może zająć malowanie ścian, okien i drzwi. Na koniec warto zostawić wszystkie prace wykończeniowe, których ostatecznym efektem będzie odświeżenie mieszkania.

Jaka kolejność prac remontowych będzie optymalna?

Jak już zostało wspomniane, remont warto rozpocząć od zadań, które wymagają największego nakładu pracy. Będzie to np. przesunięcie ścianek działowych czy cyklinowanie podłóg . Na tym etapie można również skuwać płytki, tynki i posadzki, by później wymienić je na nowe.

Generalny remont mieszkania na ogół wiąże się również z pracami, związanymi z instalacją grzewczą, wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Jeśli w planie działań uwzględniono przeniesienie kuchni w inne miejsce lub wymianę grzejników, koniecznie należy zaplanować ten etap jeszcze przed rozpoczęciem tzw. prac mokrych. W ich obręb wchodzi m.in. wykonanie nowych tynków i położenie gładzi. Kolejno na naszych ścianach i podłogach mogą pojawić się nowe płytki.

Etap ten można również rozszerzyć o montaż armatury. Wykończenie sufitów, ścian i podłogi stwarza z kolei szansę na wstawienie nowych drzwi oraz prace montażowe, sprowadzające się np. do założenia gniazdek i włączników. Niektórzy decydują się również na nową aranżację wnętrz. Wiele osób korzysta w tym zakresie z profesjonalnego wsparcia. Przeglądając stronę “aranżacje wnętrz Kraków – Agnieszka Lorenc”, upewnimy się, że będzie to z pewnością najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie indywidualne rozwiązania i ciepłe wnętrza pełne miłości.

Czy warto wynajmować ekipę budowlaną do remontu mieszkania?

Rozważając remont mieszkania, należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie wykonać go samodzielnie, czy też potrzebujemy wsparcia ekipy budowlanej. Z takiego warto skorzystać w trakcie gruntownego remontu, wymagającego odpowiedniej wiedzy, doświadczenia czy narzędzi.

Wybierając grupę fachowców, należy sugerować się opiniami znajomych osób lub też dokładnie prześledzić efekty jej pracy na różnego rodzaju forach internetowych. Zanim jednak remont rozpocznie się na dobre, warto ustalić wstępne koszty, związane nie tylko z zakupem materiałów, ale również i samą pracą specjalistów.

Kosztorys remontu mieszkania – co zawiera i jak go stworzyć?

Przed rozpoczęciem remontu, warto stworzyć nie tylko harmonogram działania, ale również ustalić wstępny kosztorys. W jego skład będzie wchodzić zakup materiałów, ale również koszt ich transportu, wynagrodzenie ekipy remontowej i architekta wnętrz, jeśli korzysta się z jego usług.

Nie należy zapominać również o ukrytych kosztach remontu, do których należy m.in. wywóz odpadów podbudowanych. Tworząc kosztorys, warto więc dodać do niego również ok. 10% stawki na tzw. nieplanowane wydatki, które z pewnością pojawią się w trakcie prac remontowych.