Coraz więcej osób decyduje się na chłodzenie i ogrzewanie mieszkania klimatyzacją. Niestety, wybór systemu, który to umożliwi, może okazać się trudnym zadaniem. Czym należy się więc kierować, podejmując decyzję o jego zakupie?
Powierzchnia mieszkania – jak dobrać do niej moc systemu klimatyzacji?
Najważniejszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze klimatyzacji do mieszkania, jest jego powierzchnia. Zastanawiasz się, jak wybrać idealną klimatyzację do Twojego mieszkania? Przewodnik według metrażu opublikowany na blogu renomowanej firmy z branży na pewno Ci w tym pomoże. My powiemy jedynie, że na każdy metr kwadratowy powinien przypadać mniej więcej jeden kilowat mocy chłodniczej lub grzewczej. Oprócz metrażu należy uwzględnić też ilość i szczelność okien, izolację ścian oraz wysokość pomieszczeń.
Jaki system klimatyzacji wybrać: split, multisplit czy VRF?
Najprostszym systemem klimatyzacji jest układ typu split, składający się z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Rozwiązanie takie stosowane jest głównie w kawalerkach. W mieszkaniach kilkupokojowych lepiej sprawdzają się systemy multisplit, złożone z jednostki zewnętrznej oraz co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych.
Najbardziej rozbudowane są systemy typu VRF – obejmują one wiele jednostek zewnętrznych i wewnętrznych. Szczegółowe informacje o ich zaletach znaleźć można w tekście “Klimatyzacja VRF – elastyczny system chłodzenia i ogrzewania”, który opisuje też szczegółowo ich budowę. Dodajmy, że układy te do niedawna używane były głównie w obiektach komercyjnych (biurach, magazynach, halach produkcyjnych), obecnie jednak są one równie często spotykane w lokalach mieszkalnych.
Jakie funkcje może mieć klimatyzator?
Podejmując decyzję o zakupie klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na posiadane przez to urządzenie funkcje. Jak czytamy na stronie klimatyzacjetrojmiasto.pl, do najważniejszych spośród nich należą: ogrzewanie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza (można powiedzieć, że są one obecnie standardem). Klimatyzatory mogą być również wyposażone w systemy:
- inteligentnego odszraniania;
- automatycznego osuszania;
- samodzielnego diagnozowania błędów;
- jonizacji powietrza.
Najnowszymi urządzeniami tego typu można ponadto sterować z poziomu smartfona.
Jak ocenić wydajność klimatyzatora?
System klimatyzacji powinien również efektywnie chłodzić i ogrzewać powierzchnię mieszkania. Dobór urządzeń pod tym kątem jest stosunkowo prosty – wystarczy porównać dwa parametry:
- EER, czyli współczynnik wydajności chłodniczej;
- COP, czyli współczynnik wydajności grzewczej.
Wskaźniki te obrazują efektywność systemu w przeobrażaniu energii elektrycznej w cieplną lub chłodniczą. Przykładowo COP na poziomie 4 oznacza, że klimatyzacja jest w stanie wyprodukować 4 kW energii cieplnej przy zużyciu 1 kW prądu. Im wyższe są więc wymienione współczynniki, tym bardziej efektywny jest klimatyzator.
Jak głośny może być klimatyzator?
Wśród czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora, znajduje się również jego głośność. Jest ona szczególnie istotna wówczas, gdy zdecydujemy się na zamontowanie jednostki wewnętrznej w sypialni – hałas w tym akurat pomieszczeniu może być niezwykle uciążliwy. Ocenia się, że komfortowe warunki zapewnia system o głośności od 20 do 45 dB(A). Na szczęście na rynku można obecnie znaleźć wiele rozwiązań o takich właśnie parametrach.