Wiele przedsiębiorstw polskich, reprezentujących różne branże, takie jak na przykład produkcja czy też handel stacjonarny albo internetowy, zajmuje się wieloma czynnościami, takimi jak między innymi transport towarów w obrębie UE oraz poza granice wspólnoty.
Szczególnie w tym drugim przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele zawiłych przepisów, a także na różne procedury celne. Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.
Co warto wiedzieć o eksporcie towarów poza UE?
W przypadku eksportowania towarów poza granice Unii Europejskiej, przedsiębiorstwo zajmujące się takimi działaniami ma obowiązek przeprowadzenia procedury odprawy celnej. Zanim do tego dojdzie, sprawą niezwykle istotną jest oczywiście dokonanie zgłoszenia celnego przewożonych towarów. Dotyczy to zarówno eksportu transportem drogowym, jak również kolejowym, morskim i lotniczym. Sprawy formalne potrafią być dość zawiłe, złożone oraz obarczone licznymi wymogami, a także przepisami.
Eksportując towary poza UE, konieczne jest między innymi przygotowanie elektronicznych zgłoszeń celnych do systemu ECS w przypadku procedury wywozowej oraz NCTS, jeśli mamy do czynienia z tranzytem przez terytorium danego kraju. Dodatkowo należy zadbać o różnego rodzaju działania, takie jak pobieranie próbek, tworzenie międzynarodowych listów przewozowych, składanie zabezpieczeń majątkowych na poczet długów celnych ciążących na towarze, itp. Można więc zauważyć, że kwestii formalnych związanych z takim eksportem jest bardzo wiele.
Rozwiązaniem problemu zagmatwanych przepisów i formalności celnych związanych z eksportem towarów poza Unię Europejską jest fachowa obsługa celna oferowana przez nowoczesne i wyspecjalizowane agencje. Wiele takich firm prowadzi działalność na terenie naszego kraju, a ich atutem jest to, że zatrudniają pracowników, którzy dobrze znają procedury i formalności oraz regularnie zapoznają się z ewentualnymi zmianami wprowadzanymi w przepisach celnych.