3 min 3 lata

Jesień i zima to miesiące, w których często słyszymy o alertach dotyczących przekroczonych norm stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu.

Na szczęście są sposoby na to, by powietrze w naszym domu było świeże, czyste i wolne od smogu!
Co roku w sezonie jesienno-zimowym zmagamy się ze szkodliwym dla zdrowia smogiem. Media informują o kolejnych przekroczonych normach stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM.10 i apelują o wymianę nieefektywnych kotłów zasypowych, tzw. kopciuchów na nowe, ekologiczne urządzenia takie jak kotły na pellet, kotły na ekogroszek czy pompy ciepła. Niestety, zmiany nie zachodzą tak szybko jak byśmy tego chcieli. W rezultacie najczęściej jesteśmy skazani na oddychanie powietrzem zawierającym smog. Istnieje jednak sposób na poprawę jakości powietrza w domu!

Rekuperacja, czyli powietrze bez smogu w Twoim domu!

Rekuperator powietrza to urządzenie, które najczęściej instalowane jest w celu obniżenia rachunków za ogrzewanie. To niewątpliwie jego duża zaleta. Dzięki rekuperacji świeże, wwiewane do środka powietrze jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego, czyli tego, które wcześniej ogrzaliśmy.

Rekuperacja powietrza ma jednak znacznie więcej zalet. Jedną z nich jest możliwość oddychania świeżym, czystym, pozbawionym kurzu, alergenów i smogu powietrzem! Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki temu, że rekuperatory wyposażone są w wysokiej jakości filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Jeśli chcemy ograniczyć smog w swoim domu to warto zamontować w centrali wentylacyjnej filtr klasy F7, który blokuje przedostawanie się wszelkiego rodzaju pyłów i sadzy czy mgły olejowej.

Rekuperatory pozwalają cieszyć się powietrzem pozbawionym wilgoci, pleśni, drobnego kurzu, pyłków i owadów. Są szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergie, choroby pulmonologiczne i laryngologiczne. Poprawiają mikroklimatu pomieszczeń, wilgotność względną, temperaturę, świeżość i czystość powietrza. Zwiększają też poczucie komfortu w domu, zapewniając też ciszę. Planujesz zakup rekuperatora? Wejdź na defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

#

Inne korzyści z rekuperacji? Jest ich mnóstwo!

Rekuperacja powietrza zapewnia zrównoważone wentylowanie pomieszczeń. Nie wymaga budowy komina jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Zmniejsza straty ciepła w budynku poprzez maksymalny odzysk energii cieplnej z powietrza zużytego, wyrzucanego na zewnątrz oraz poprawia rozprowadzania ciepła w całym budynku.
Dzięki niej zmniejszają się koszty ogrzewania, a co więcej – latem można dzięki rekuperacji chłodzić powietrze wwiewane do środka!
Co więcej, w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie do zakupu oraz montażu rekuperatora!