3 min 3 miesiące

Inwestowanie nie jest łatwe. Chcemy, aby pieniądze nie leżały bezczynnie na koncie, ale nie wiemy, gdzie ulokować kapitał. Wiele osób decyduje się w takim przypadku na zakup nieruchomości, albo takiej, w której sami zamieszkają, albo będą ją wynajmować. Czy inwestycja tego typu jest dobrym pomysłem? Co za nim przemawia?

Inwestycja w nieruchomość

Za inwestowaniem w nieruchomości zdecydowanie dużo przemawia, warto jednak wiedzieć, kiedy się na to zdecydować i co wziąć pod uwagę. 

Finanse

Rzecz pierwsza i najpewniej najważniejsza to oczywiście finanse. Jeżeli posiadasz tyle gotówki, że wiesz, iż kupno mieszkania jest możliwe i na rynku znajdą się inwestycje, które możesz zakupić, najpewniej jest to twój czas. Aby być na bieżąco, musisz obserwować, co dzieje się na rynku, na co jest popyt, jakie są przewidywania. Warto znać zdanie ekspertów. 

Myśl przyszłościowo

Przemyśl dokładnie, gdzie kupisz mieszkanie i jak to może się przełożyć na przyszłość. Warto sprawdzić, co buduje się w okolicy, czy będzie to bardziej obszar dla rodzin, przemysłowy, a może jest to miejscowość studencka? Wszystko ma wpływ na popyt. 

Jakie mieszkania są najpopularniejsze? 

Jeśli bierzemy pod uwagę największe zwroty z poczynionej inwestycji, uznaje się, że najpopularniejsze są mieszkania na wynajem, małe – które maja jeden pokój lub dwa pokoje. Oczywiście opłacalne są mieszkania w centrum miast, choć oczywiście wiąże się to z tym, że są one zazwyczaj droższe (w większych miastach można mówić nawet o milionach złotych w niektórych przypadkach). 

Jak zarabiać z mieszkań?

Warto również wiedzieć, że dochody z mieszkań pochodzą głównie z czynszu, jeśli je wynajmujemy, oraz ze wzrostu wartości danej nieruchomości w czasie. Jeżeli nie wynajmujemy mieszkania lub też traci ono na wartości, także my jesteśmy stratni. Nie da się przewidzieć, co się stanie w przyszłości, co pokazują dobitnie aktualne wydarzenia, więc trzeba mieć świadomość, że inwestycja może się nie zwrócić.

Jak szukać mieszkania? 

Istotną kwestią jest również to, jak szukać mieszkania, w które chcemy zainwestować. Oczywiście dzisiaj wiele ułatwia internet, w którym nie tylko możemy śledzić ogłoszenia, lecz także interesujących nas deweloperów czy agencje. Należy wpisać, czego szukamy, na przykład „mieszkanie fabryczna kraków”, a następnie filtrować wyniki według naszych potrzeb. Oznacza to oczywiście, że musimy je sprecyzować, zanim rozpoczniemy poszukiwania. Wówczas cały proces może pójść znacznie sprawniej.