Mieszkanie w domu wiąże się z wieloma kosztami, które trzeba ponosić, aby z niego użytkować. Czasami są to groszowe sprawy, jednak w niektórych przypadkach wydatki na eksploatację domu mogą być naprawdę spore. Przykładowo, koszty ogrzewania w niektórych domach mogą wynieść nawet do 90% wszystkich opłat za budynek. Z tego względu wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania dostosowanego do Twoich potrzeb jest niezwykle ważny. A zatem, jaką metodę wybrać?
Kotły gazowe – czy warto?
Kotły gazowe to jedno z popularniejszych rozwiązań, które ma wielu zwolenników na całym świecie i znajduje się w dużej części gospodarstw domowych. Dlaczego? Przede wszystkim jest to naprawdę proste w obsłudze urządzenie, z którym poradzić sobie może praktycznie każdy i to bez większego problemu. Wystarczy ustawić kilka podstawowych rzeczy, a cały proces ogrzewania będzie praktycznie w pełni zautomatyzowany. Co więcej, kotły gazowe pozwalają ustawić konkretną temperaturę, która będzie panować w pomieszczeniu o danej porze. Z różnych źródeł wynika także, że rozwiązanie to jest naprawdę opłacalne również pod względem ekonomicznym. Użytkownicy kotłów gazowych zauważają znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Warto zaznaczyć, że samo spalanie gazu ziemnego jest bardzo ekologiczne, ponieważ emisja tlenku jest ponad 120 razy mniejsza niż w przypadku spalania węgla. Dlatego, jeśli zależy Ci na środowisku i naszej planecie, jest to coś specjalnie dla Ciebie. Co więcej, cały proces spalania jest w pełni bezpieczny dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i systemów, a całą instalację można rozbudować w bardzo prosty sposób w przyszłości.
Rodzaje kotłów gazowych
Kotły gazowe ze względu na sposób działania można podzielić na trzy główne kategorie, a należą do nich:
– kotły tradycyjne – z reguły są to urządzenia z otwartą komorą spalania,
– kotły kondensacyjne – w przeciwieństwie do ich tradycyjnych odpowiedników, mają one zamkniętą konstrukcję. Przypominają je jednak pod względem samego wyglądu i są efektywniejsze,
– kotły pulsacyjne – w tym przypadku palnik, który wykorzystywany był w kotłach kondensacyjnych, zastąpiony został przez specjalną komorę spalania. Kotły te charakteryzują się dużą wydajnością i są poważną konkurencją dla ich kondensacyjnych odpowiedników.
Oprócz sposobu działania, kotły takie można również podzielić ze względu na przeznaczenie (kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne) oraz sposób montażu (kotły wiszące i stojące). W przypadku kotłów jednofunkcyjnych zasilana jest jedynie instalacja centralnego ogrzewania. Kotły dwufunkcyjne dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi mają również możliwość podgrzewania wody użytkowej.